Klíště a onemocnění

Klíště je nejvýznamnějším přenašečem neuroinfekcí ve střední Evropě.

V roce 2016 bylo ČR nahlášeno 4694 případů onemocnění lymeskou boreliózou. Ve 20 – 30 procentech nákaz přitom nemusí být pozorovány žádné příznaky v první fázi onemocnění a borelióza pak přechází do těžko léčitelných chronických forem. Pro úspěšnou léčbu lymeské boreliózy je nejdůležitější včasná diagnóza a okamžité zahájení léčby - antibiotiky. Více informací na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Bakteriemi způsobujícími lymeskou boreliózu je nakaženo přibližně 10–35 % klíšťat (zejména v závislosti na vývojovém stádiu klíštěte, čím dospělejší stadium, tím vyšší šance, že bude klíště nakaženo). Nakažené klíště může při sání krve přenést infekci na člověka.

Kromě lymeské boreliózy, přenášejí klíšťata v Evropě i další nákazy přenosné na člověka, jako je klíšťová encefalitida, nebo méně známá lidská granulocytární ehrlichióza. Klíšťovou encefalitidou onemocnění v ČR ročně přibližně 500–800 lidí. Tomuto onemocnění lze předcházet očkováním.

Další informace o klíšťatech a onemocněních, která přenášejí najdete v jednotlivých sekcích webu. Informace k službě vyšetření odstraněného klíštěte najdete zde.

 

Onemocnění u klíšťat:

 

e-OBJEDNÁVKA VYŠETŘENÍ KLÍŠTĚTE

 

 

Diskuzi k častým onemocněním u klíšťat a další dotazy můžete pokládat zde.