Ehrlichióza neboli anaplasmóza. Jaké jsou její příznaky a jak se léčí?

Není tomu tak dávno, co se toto onemocnění rozšířilo z amerického kontinentu na území Evropy. Je potřeba se ehrlichiózy neboli anaplasmózy obávat?

Ehrlichióza napadá bílé krvinky

Původce nemoci jsou bakterie Anaplasma phagocytophilum (starší označení Ehrlichia phagocytophila). Přisáté klíště skrze hypostom (chobotek) vpouští tyto bakterie do krevního řečiště své nic netušící oběti, kde pronikají do bílých krvinek. Tam se začnou rychle množit a zabraňují tak bílým krvinkám, aby správně fungovaly - ochraňovaly zdraví člověka. Tyto bakterie svým působením následně snižují obrannou funkci organismu.

Příznaky nemoci se podobají nachlazení

Příznaky ehrlichiózy jsou podobné jako u lymeské boreliózy. Přibližně po 7 až 10 dnech od přisátí klíštěte dochází k prvním projevům onemocnění. Změn si můžete všimnout na kůži v podobě vyrážky kolem místa přisátí klíštěte. Tento symptom se však projevuje přibližně jen u 1/5 nakažených.

Nejčastěji si ehrlichiózu můžete splést s chřipkovým onemocněním. Projevuje se únavou, celkovým oslabením, bolestmi svalů, teplotou až horečkami, zvracením, bolestmi hlavy. Mezi další symptomy patří zvětšení uzlin, jater a sleziny.

Komplikovaný průběh ehrlichiózy

Diagnóza ehrlichiózy na základě klinických příznaků není častá. Obezřetní by proto měli být převážně lidé se sníženou imunitou. Jde o malé děti, o osoby HIV pozitivní, pacienty po transplantaci nebo polymorbidní osoby ve vyšším věku. Na pozoru by se měli mít i lidé se závažným kardiovaskulárním onemocněním.

Ve všech výše vyjmenovaných případech hrozí při nakažení ehrlichiózou snížení počtu krevních destiček natolik, že tato hodnota může být až ohrožující na životě.

kliste-dite-teplota.png

Mělo vaše dítě klíště a nyní se potýká s teplotou? Navštivte neprodleně lékaře!

Jak se ehrlichióza neboli anaplasmóza léčí?

Pokud je choroba zachycena v časném stádiu, léčba není složitá. Většinou postačí antibiotika obsahující doxycyklin nebo rifampin. Pozor, běžná penicilinová a makrolidová antibiotika jsou v případě ehrlichiózy neúčinná.

Abyste úspěšně předešli pozdějším komplikacím, je třeba nasadit léčbu antibiotiky včas. Počáteční útlum imunitního systému může totiž vést až k jeho úplnému selhání. Pokud se ehrlichióza dostane do chronického stadia, lze ji léčit pomocí chloramfenikolu, který ale kromě svého příznivého efektu způsobuje i mnoho nežádoucích účinků.

Jak předejít komplikacím?

Vyšetření infekčnosti klíštěte vám poskytne cenný čas, abyste v případě nakažení začali jednat co nejdříve. Včasnou návštěvou lékaře předejdete komplikacím, které by se mohly objevit v pozdějším stádiu neléčené choroby. Pokud jste si našli klíště, pošlete nám ho do laboratoře na rozbor. Výsledek laboratorní analýzy obdržíte do 3 pracovních dní a při objednávce expresní analýzy dokonce už do 24 hodin.

Objednání vyšetření klíštěte   Komentáře k článku