Diskuze

Dotaz 353

Vytvořeno: 09.6.2011

Odpovědět

Dobrý den, s popisovanými obtížemi bych doporučil určitě co nejdříve navštívit lékaře. Nezapomeňte mu sdělit, že jste měla klíště. Erytema migrans (červený flek s bílým středem) se vytváří jen u některých pacientů s Lymeskou boreliźou - nevytvoření vyrážky není zárukou, že jste se boreliózou nebo encefalitidou neinfikovala. Lékař Vám pravděpodobně nabere krev a z přítomnosti protilátek zjistí, zda jste se s některým z těchto onemocnění setkala (v blízké nebo vzdálenější minulosti setkala). Borelióza je dobře léčitelná antibiotiky, encefalitida žádnou kauzální terapii nemá, ale velmi důležitý (i vzhledem k průběhu onemocnění a dlouhodobým následkm) je naprostý klidový režim a dohled lékaře. S pozdravem Václav Hönig

706

jitka

Vytvořeno: 09.6.2011

Odpovědět

Dobrý den, před třemi týdny jsem si objevila klíště na noze. Nevím jak tam bylo dlouho. Po vyjmutí se nevytovořil flek, ale byla tam asi týden červená tečka. po týdnu jsem měla asi dva dny bolest při zavírání ruky , po dvou dnech odezněla a nyní mám pocit bolesti v zádech a vystřelování a brnění v noze. Nevím zda mám vyhledat lékaře a případně kdy je možno urřit zda se jedná o boreliózu nebo encefalitidu. Jsem z Budějovicka. Děkuji za opověď

705

Vložení příspěvku