Diskuze

Dotaz 348

Václav Hönig

Vytvořeno: 17.6.2011

Odpovědět

Dobrý den, pradvěpodobnost, že jste se nakazila je relativně malá. Čím déle budete bez příznaků, tím bude jistější, že k nákaze nedošlo. S flekem, který podle Vašeho popisu nemá charakter boreliové skvrny, bych si starost nedělala. Je dobře že místa sání klíšťat sledujete. S onemocněními přenášenými klíšťaty je to stejné, jako s jakýmikoli jinými infekčními onemocněními - je určitá pravděpodobnost, že se nakazíte. Můžete udělat určitá preventivní opatření (v případě napadení klíštětem použití repelentů a odpovídajícího oblečení), ale riziko nikdy není nulové (pokud neexistuje spolehlivá vakcína). Netuším, zda je infekce boreliemi nebo virem klíšťové encefalitidy kontraindikací k provedení plánovaného zákroku, ale minimálně borelióza je při včasné diagnóze velmi dobře léčitelná antibiotiky. S pozdravem Václav Hönig

696

Michaela Ernstová

Vytvořeno: 17.6.2011

Odpovědět

Dobrý den, 15.6.211 jsem si po pobytu na naší zahrádce (bydlím v Otrokovicích u Zlína), našla 3 klíšťata! Za normálních okolností bych Vám vůbec nepsala a těm štípancům, bych nevěnovala moc pozornosti. Ale poněvadž mě 21.6.211 čeká velmi důležitý zákrok (jedná se o KET-zavedení do mě rozmraženého embrya), tak mám z toho celkem hrůzu a samozřejmě mě napadají ty nejhorší myšlenky (viz.borelioza,atd....)! Dnes je je to 3 den od štípnutí a na dvou místech nemám skoro vůbec nic, ale na tom jednom místě, mám červenou skvrnku, která teda není nijak velká, ani se nijak nezvětšuje, ale má uvnitř třošičku vystouplý světlejší pahorek! Cítím se skvěle, nic mě nebolí, takže jak jsem psala, kdyby mě nečekal tenhle veledůležitý zákrok, tak bych vůbec nic neřešila! Z čeho mám tedy největší strach, je to, že co když otěhotním a za pár týdnů-měsíců, se u mě teprve začnou projevovat známky některé z těchto klíšťových nemocí? Předem moc děkuji za odpověď! S pozdravem Ernstová

695

Vložení příspěvku